Prováděná vyšetření


Měření InBody 270 - měření složení těla

Při vyšetření přístrojem InBody 270 je analýzováno detailní složení těla ( hmotnost svalů, tuků, vody, přesné rozložení v těle). Přístroj využívá přímé analýzy segmentové multi-frekvenční bioelektrické impedance (Metoda DSM-BIA). Jedná se o v současné době nejpřesnější měření tělesného složení.. Vyšetření je vhodné provádět opakovaně pro zhodnocení efektu redukce hmotnosti, sportovní aktivity, na nárůst svalové hmoty, zlepšení poměru svalu k tukům, poměru obvodu pasu a hýždí a pod.

Výstupní protokol obdržíte e-mailem, součastí protokolu QR kód pro chytré telefony pro detailní rozbor, historie pro porovnání výsledků měření. V případě podrobného rozboru výsledků s lékařem je součástí ještě obsáhlejší protokol z vyšetření včetně doporučení i vhodné sportovní aktivity a úpravy životního stylu.

Měření nesmí podstoupit těhotné ženy v prvním trimestru těhotenství, osoby s kardiostimulátorem či jakýmkoliv implantovaným elektrickým zařízením.

  • Na vyšetření musíte být minimálně 2 hodiny lační
  • Alespoň 6 hodin před vyšetřením nesmíte sportovat
  • Den před měřením hodně pijte vodu ať je tělo dobře hydratováno
  • Před cestou na měření si zajděte na WC ( nutný je prázdný močový měchýř)
  • Na vyšetření si sundejte všechny šperky a také ponožky
  • Vyšetření lze provádět také u dětí od 3 let, pro účely vyšetření dětí bude přítomen pediatr



EKG - elektrokardiografické vyšetření

Při EKG vyšetření je zaznamenávána elektrická aktivita srdce. Vyšetření může odhalit řadu srdečních onemocnění, jako například srdeční arytmie. Jedná se o neinvazivní a nebolestivé vyšetření, kdy se připojí celkem 10 elektrod na hrudník a končetiny vyšetřovaného a následně je snímána elektrická sreční aktivita.

Během vyšetření používám EKG přístroj BTL-08 MT Plus a vakuových elektrod BTL Handy Vaq, které se pomocí podtlaku přisají k hrudníku pacienta. Výhodou tohoto systému je, že se i 4 takzvané končetinové svody připojují pouze k hrudníku pacienta bez nutnosti připojení k dolním končetinám vyšetřovaného, jak je to běžné u staršího typu elektrod. Také není nutné užití gelu nebo vody v průběhu vyšetření.


ECHO - echokardiografické vyšetření

ECHO srdce je základní vyšetřovací matodou v kardiologii, jedná se o ultrazvukové vyšetření srdce. Ultrazvuk je zvuk o velmi vysoké frekvenci, který nelze slyšet. Je vysílán a přijímán ultrazvukovou sondou, která se přikládá na hrudník. Odrazy ultrazvuku ze srdce jsou analyzovány přístrojem a převedeny na pohybující se obrázek srdečních stěn a struktur (např. srdečních chlopní). Vyšetření tak umožňuje zobrazit jednotlivé srdeční oddíly a chlopně, jejich strukturu, velikost a funkci. Dopplerovské vyšetření umožní zobrazení směru a rychlosti krevního proudu, včetně odhadu nitrosrdečních tlaků. Vyšetření umožňuje odhalit strukturální onemocnění srdce, jako například srdeční dosud nepoznanou chlopenní vadu, zesílení stěn srdečních ( kardiomyopatie), lokalizovanou poruchu stažlivosti (jizva po infarktu) či jiné vzácnější nemoci srdce nebo velkých cév ( aneurysma aorty).  Při vyšetření používám přístroj Vivid S5 vybavený nejmodernější technologií včetně TDI ( Tissue Doppler Imaging) a AFI ( Automatic Function Imaging) využívající spackle tracking pro hodnocení strainu při možnosti postprocessingu s archivací pomocí Echo-packu. Při vyšetření ležíte na vyšetřovacím lehátku na levém boku, pro některé projekce je nezbytná poloha na zádech s nohami pokrčenými v kolenou. Na vyšetřovací sondu se nanese ultrazvukový gel a poté se sonda přikládá v různých místech na hrudník a mírným tlakem se zabezpečí dobrý kontakt se stěnou. Obvykle se vyšetřuje na přední stěně hrudníku vlevo, dále při dolním okraji žeber u mečíkovitého výběžku nebo naopak z krční jamky. Kromě mírného tlaku v daném místě je vyšetření zcela bezbolestné. Běžné vyšetření trvá 15 až 20 minut. Ultrazvuk nemá žádné nepříznivé účinky na organizmus.


Ergometrie - zátěžový test na kole

Při vyšetření je zaznamenávána elektrická aktivita srdce (tedy tzv. EKG ) a sledovány změny způsobené zatížením srdce námahou. Při zúžení nebo ucpání cév, které zásobují srdce krví, dochází při zátěži k horšímu prokrvení srdečního svalu a ke změnám na EKG. Obvykle se přitom objeví i bolesti nebo tlak na hrudi. Zátěžovým vyšetřením se dá posoudit i tělesná výkonnost nebo sledovat výskyt srdečních arytmií (poruch  rytmu srdce) spouštěných při zátěži. Vyšetření se provádí na speciálně upraveném kole (tzv. rotopedu nebo ergometru). Využívám ergometru Ergoline Ergoselect. Během vyšetření je postupně zvyšována zátěž, kterou nemocný šlapáním zvládá. EKG je snímáno bezdrátově ( přístroj BTL Flexi) pomocí elektrod, které jsou přilepeny na hrudníku. Vlastní ekg přístroj ( malá krabička) je upoután kolem pasu. Na paži je měřen v pravidelných intervalech krevní tlak. Vyšetření pokračuje, dokud vyšetřovaný nedosáhne vyššího stupně zátěže (měřeno pomocí určitého stupně zrychlení tepové frekvence) nebo dokud se neobjeví příznaky (např. bolest na hrudníku nebo slabost) nebo změny na EKG.  V některých případech se vysazují určité léky, které pacient užívá, tzv betablokátory, o nutnosti jejich vysazení budu informovat pacienta předem.Je třeba mít s  sebou vhodnou sportovní obuv, tepláky ( lépe bavlněné) a ručník, pro ženy vhodná sportovní podprsenka.

U mužů se silným ochlupením je lépe se na vyšetření předem připravit oholením hrudníku.



Spirometrie - vyšetření plicních funkcí

Spirometrie je metoda běžně používaná v plicním lékařství. Slouží k odhalení řady plicních onemocní, jako například obstrukční poruchy, která je spojena se zúžením průdušinek a bývá častější u kuřáků. Patologická měření však mohou být i známkou závažnějšího onemocnění. Přístroj měří ventilaci se stanovením plicních objemů, kapacit a průtoků. Vyšetření obvykle probíhá vsedě. Pacientovi si na nos připevní kolíček, do úst vloží speciální náustek a skrze něj pak vdechuje a vydechuje. Aby bylo vyšetření úspěšné, musí pacient při vyšetření spolupracovat a dýchat do spirometru podle pokynů lékaře nebo sestry. Využívám k měření jednoduchý přístroj Spirobank Oxi, který má funkci spirometru a současně slouží také jako oxymetr, ke stanovenéí okysličení krve. Přístroj se přes Bluetooth připojí k mobilnímu telefonu (Android, iOS) a měří 6 základních parametrů: PEF, FVC, FEV1, FEV1/FVC, FEF25/75, FEV6 včetně SpO2 a tepové frekvence. 


Sonografie krčních tepen

Ultrazvukové vyšetření krčních tepen je neinvazivní metoda umožňující pomocí ultrazvukové sondy vyšetřit krční přívodní mozkové cévy. Krční tepny jsou cévy, které přivádějí do mozku okysličenou krev a zajišťují tak jeho výživu. Ultrazvuková vyšetření krčních tepen slouží k tomu, abychom odhalili postižení tepen aterosklerózou (tzv. kornatění tepen). Aterosklerotické pláty tepny postupně ucpávají, zužují a mohou je až uzavřít. To může vést k mozkové mrtvici. Vyšetření krčních tepen je také vhodným vyšetřením pro všechny, kteří jsou ve vysokém riziku kornatění tepen (např. lidé s vysokým cholesterolem, vysokým krevním tlakem nebo kuřáci), jako jakási přehledná vyšetření ukazující, "jak jsou cévy daného člověka na tom." Během vyšetření používám stejný přístroj jako pro vyšetření srdce, tedy GE Vivid S5. Jedná se o nenáročné vyšetření, zcela nebolestivé. Během vyšetření ležíte na lehátku a natáčíte postupně hlavu doleva, pro vyšetření tepen vpravo a doprava, pro vyšetření tepen vlevo.


EKG holter - 24h holterovské monitorování srdečního rytmu

Holterovské monitorování EKG spočívá ve snímání elektrické aktivity srdeční v domácím prostředí. Vyšetření slouží k odhalení možných poruch srdečního rytmu, které dělíme na pomalé (tzv. bradykardie) a rychlé (tzv. tachykardie). V případě arytmie, kterou vyšetřovaný pozoruje jen občas, např. jako náhlé zabušení nebo přeskočení srdce, může být toto vyšetření jediné, které dokáže příčinu potíží odhalit. Vyšetření spočívá v přilepení samolepících elektrod na hrudník většinou na dobu 24 hodin a v zaznamenávání elektrických impulsů srdce do paměti malého přístroje. V den vyšetření nesmí být kůže mastná, není tedy vhodné nanášet tělová mléka nebo oleje na hrudník. V některých případech pro lepší přilnavost kůže může zdravotní sestra kůži před nalepením elektrod odmastit lihobenzínem. U mužů se silnějším ochlupením hrudníku je doporučeno se doma předem oholit, holítko je k dispozici též u mne v ordinaci. Vyšetření je zcela bezbolestné, přístroj během snímání srdeční činnosti nevydává žádné zvuky. Po ztažení dat z paměti přístroje následně záznam analyzuji a vyhodnotím.


24 hodinové monitorování tlaku krve

Monitorace
24 hodinové monitorování tlaku krve, tzv. tlakový holter nebo také tonoport slouží k automatickému měření krevního tlaku a zaznamenávání naměřených hodnot do paměti přístroje. Slouží k odhalení vysokého krevního tlaku, tzv. hypertenze. Její nebezpečí spočívá v tom, že je často bezpříznaková a pokud není včas odhalena, může vést k řadě komplikací, jako srdečnímu infarktu nebo mozkové mrtvici. Pro měření používám přístroj BTL – 08 ABPM, který je gumovou hadičkou spojen s měřící manžetou. Ta je upevnena na levé paži vyšetřovaného a vlastní přístroj je uložen do kapsičky, která se upevní kolem pasu. Měření budou prováděny přístrojem automaticky v 30i minutových intervalech, v noční době (22-6h) pak v intervalu 60 minut.V den vyšetření mějte běžný denní režim, ideálně neřiďte auto, pokud to jde. Když začne přístroj měřit, zůstaňte v klidu se svěšenou paží podél těla. Nenamáčejte přístroj do vody, tedy v době vyšetření se prosím nesprchujte. Po ztažení dat z paměti přístroje následně záznam analyzuji a vyhodnotím.



PolyWatch - monitor spánkové apnoe pro domácí použití

PolyWatch je mobilní diagnostický přístroj na zápěstí pro monitoring spánkové APNOE pro domácí použití. Fáze spánek - bdění jsou identifikovány automaticky podle pohybu zápěstí. Přístroj obsahuje 2 čidla: prstové čidlo SpO2 + nosní čidlo. V ordinaci přístroj nastavíme, aktivujeme a pacient sám před spaním nasadí na zápěstí, senzor na prst a do nosu a přístroj spustí. Ovládání je jednoduché. Hlavním hodnoceným parametrem je apnoe hypopnoe index (AHI) ´= počet apnoí a hypopnoí za hodinu spánku. Za abnormální se považuje AHI ≥ 5. Při zjištění AHI nad 15 ( podezření na minimálně středně těžkou spánkovou apnoe) bude pacient odeslán do spánkové laboratoře s nabídkou dalšího žešení.